Tristar uçak YENİ – AKABE-ÜRDÜN    

Tristar uçak YENİ - AKABE - ÜRDÜN    

İsim : Lockheed Tristar

Tristar uçak YENİ - AKABE - ÜRDÜN ‘deki Lockheed Tristar L-1011 uçağı geniş gövdelibir yolcu uçağıdır.Bir kaç başarısız iş anlaşmasının ardından Kral Hüseyin Havaalanına terkedilmiştir.

Dalış : Batık

Ulaşım : Tekne

Görüş : 15-26 metre

Şnorkelle dalış : Mümkün

ASEZA  eski nakliye limanının yakınında uçağı karaya almayı organize etti,Batırılması öncesi dünya çapında 20  sualtı fotoğrafçısı ve kameramanı tanıtım etkinliğini ziyaret etti.

Tristar Lockheed 28.08.2019 tarihinde Kral Abdullah Resifinin bulunduğu yerde batırlması için hazırlandı,resmi törenin ardından kaldırma balon havaları yavaş yavaş boşaltırılarak kontrollü batırma  başlatıldı ve 20 dakika içinde uçak sualtı dünyasındaki yerini aldı. 15m. metre ile 28 metre arasında uzanan Tristar eski  fosfat limanının yakınındadır.

photographer take a photo for airplane

Üç yıldız derinliği    

Bölge tamamen mercan resiflerinden arınmış geniş ve düz bir kum dip yapısına sahiptir ve yeni yaşam alanlarının yaratılması amaçlanmıştır.

Çevre  

ASEZA çevre sorumluluğuna büyük önem vermiştir,gerekli tüm önlemleri almıştır.İLGİLİ MAKAM VE DERNEKLERLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇEVRESEL SORUMLULUKLA  DALIŞ DÜNYASINA BU ARMAĞANI KAZANDIRMIŞTIR.

15m -26 m. arasındaki bu muhteşem batığa ancak tekne ile ulaşım mümkündür.Şnorkel dalışı yapılabilmektedir.

Akabe’deki dalış yerleri hakkında çok daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin !

air plane cockpit, Места для дайвинга в Иордании
Tristar diving in Aqaba

Lockeed Tristar nasıl batırldı ? 

ASEZA kısa süre önce bu uçağı batırmak için satin aldı çünkü askeri uçak arkadaşı HERCULES C 130 ile birlikte araç kolleksiyonuna katmayı amaçlıyordu,aynı şekilde askeri müzede zaten tanklar,uçaksavar silahları,zırhlı araçlar,sahara silahları,helicopter ve savaş gemileri vardı.Tüm bu araçlar 2019 baharında sualtı dünyasındaki yerlerini aldı ve balık,mercan ve diğer deniz organizmalarına yıllardır ev sahipliği yapmaktalar.

1 divers dive on airplane wrack
diver next the airplane
Scroll to top